Kategori: Diğer Konular | Yazaar: admin

Smear Testi

Bu test rahim ağzı kanalından ve vagen duvarından dökülen akıntıyla karışık hücrelerin bir cam üzerine alınarak ve boyanarak mikroskopla incelenmesi esasına dayanır.

Muayenede vagen ve rahim tümüyle normal görülebilir. Ancak smear testini bu muayeneye eklemeden tam bir fikir sahibi olamayız.

Bu testte amacımız
1-Rahim ağzı(serviks-kollum) kanseri taraması
2-Hücrelerin oranlarına bakılarak hormonal durum hakkında fikir sahibi olunması
3-Vagendeki bazı enfeksiyon etkenlerinin görülebilmesi.

Rahim ağzında bazı problemler erkenden hücresel bulgular verir. Burada bu hücreleri inceleyerek kansere dönüşme riskini önceden anlayabiliriz. Eğer kanser gelişmişse erken safhada yakalayabiliriz.

Rahim ağzında yara varsa mutlaka bu testi yaptırtmalıyız. Yara tedavisi öncesi buradaki hücrelerin ne durumda olduğunu bilmek çok faydalıdır.

SMEAR NASIL ALINIRTESTİ
Jinekolojik muayene pozisyonu olan litotomy pozisyonunda yatılır. Dış dudaklar antiseptik solusyonla silinir. Spekulum denen alet vagene takılarak rahim ağzı görülür. Gözle bir değerlendirme yapılır. Özel smear fırçasıyla rahim ağzından akıntı örneği alınır. Lam üzerine yayılarak alkol veya saç spreyi ile fikse edilir. İkinci bir fırça ile arka forniks denen kısımdan bir örnek daha alınır. Burada amaç daha önce dökülerek birikmiş rahim içinden de gelen hücreleri toplamaktır. Bu da aynı şekilde başka bir lam üzerine yayılarak fikse edilir. Her iki lama da isim yazılır ve nereden alındığı işaretlenir. Bu şekilde tespit edilmiş lamlar kurumaya bırakılır. Özel kutusuna konarak patolojiye incelenmek üzere gönderilir.

Bu testin alınması esnasında herhangi bir ağrı duyulmaz. Sadece rahim ağzı fragilse fırça darbesi sonucu kanayabilir. Lekelenme tarzı bir kanama meydana gelebilir.

Test alınmadan önce 3 gün ilişki olmamış olması ve vagen içinin suyla yıkanmamış olması testin başarı oranını artırır. Son adet tarihi, hastanın yakınmaları, gebelik sayısı ve klinik muhtemel teşhis istek kağıdında belirtilir.

Bu testin alınma sıklığı konusunda tam bir fikir birliği yoktur. Ne kadar sık alınırsa o kadar yalancı pozitif veya negatif sonucu ekarte etmiş oluruz. 3 ay , 6 ay veya 1 yıl arayla alınmasını önerenler vardır. Ancak herhangi bir problem görünmüyor ve test sonucu normal ise 1 yıl arayla alınmasının yeterli olabileceğini düşünüyorum. Eğer sorun varsa bu durumda testi daha sık tekrarlamak uygun olacaktır.
Değerlendirme çeşitli sınıflandırma usulüne göre yapılır. PAP 1-2-3-4-5 sınıflandırılması, CIN I,II,III sınıflandırılması, LGSIL veya HGSIL gibi sonuçlar, ASCUC,AGGUS gibi değerlendirmeler bu testin sonuçları arasındadır. Atipik denen hücrelerin varlığı ,metaplazi, displazi gibi sonuçlar çok önemlidir. Klinik bulgularla beraber bu sonuçları değerlendirip bir fikir sahibi olmaya çalışırız. Şüpheli hallerde kolposkopi denen rahim ağzının büyütülerek incelenmesi işlemi gerekli olur. Bu aşamada biopsi alınarak daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyebiliriz.

Bu testi 18 yaşından itibaren veya cinsel aktivite başladıktan sonra aldırmaya başlamamız gerekir. Bakire kızlar da da bu test yapılabilir. Sadece spekulum takmamamız gerekir. Hymenal boşluktan ince smear fırçasıyla girilerek arka forniksten akıntı örneği alınır. Aynı şekilde tespit edilerek inceletilir.

Rahmi alına kadınlarda bu test benim kişisel fikrime göre çok gerekli değildir. Sadece enfeksiyon veya vagenin habis hastalıklarında anlamı olabilir. Ancak bunu anlayabileceğimiz çok daha etkili teşhis metodlarımız zaten mevcuttur.

Yorum Yapin