Kategori: Gebelik | Yazaar: admin

Doğum Defektleri

Doğum defekti demek anne karnında gelişmekte olan bebekte bir sorun var demektir. Bu sorunun ciddiyetine göre bebek anne karnında ölebilir, doğumdan sonra yaşamla bağdaşmayan sorun yüzünden ölebilir. Yaşayabilir ve sekelli kalabilir. Cerrahi veya ilaçlarla sorun düzeltilebilir. Bunların hepsi sorunun ne olduğuyla direkt olarak bağımlıdır.
Bu defektlerin bir çoğunun sebebi bilinmez. En çok bilhassa ilk üç aylık dönemde teratojen ilaç kullanımı, röntgen ışınlarına maruz kalma, virüs enfeksiyonları, kromozomal ve genetik bozukluklar vs….

Bu hali tedavi etmekten çok bebek doğmadan tanıyabilmek önemlidir. Çünki bu durumların hemen hemen tedavisi mümkün değildir. Önceden tanınması doğumdan sonra hazırlıklı olunması ve cerrahi ya da medikal tedaviye hemen başlanabilmesi içindir.

Bu amaçla Periyodik gebelik takipleri önemlidir. 12. gebelik haftasında ultrasonografi ile bebek incelenerek ense kalınlığı, burun kemiği ve diğer bazı bulgular aranarak sorun olup olmadığına bakılır. Erken tarama tasti yapılarak bu ölçümler kombine edilir ve bir risk oranı bulunur. Bazı kromozomal sorunlar anlaşılmaya çalışılır. 17. gebelik haftasında üçlü tarama testi yine ultrason bulgularıyla kombine edilerek yine bir risk oranı bulunur. Bu oran 1/270 den büyükse amniosentez denen bebeğin içinde gelişimini sürdürdüğü sıvıdan örnek alınarak genetik inceleme yaptırılır.

22-24 gebelik haftalarında 2.düzey ultrason ve doppler ultrason ile bebek ayrıntılı olarak izlenir. Gelişimini sürdüren organlar incelenir. Tüm bu incelemeler bize bebekte bir sorunun varlığını ya da yokluğunu tam olarak göstermez. % 70 problem yakalama çok iyi bir orandır. Hiç kimse bebeğin sağlığı açısından garanti veremez. Hem doğru değildir hem de etik değildir.

Kalp kusurlarına özellikle değinmek gerekir. Her 100-200 doğumdan birinde bebek kalp kusurlu olarak doğar. Gelişmiş ülkelerde 1 yaş altı bebek ölümlerinin yarısı kalp kusurları nedeniyledir. Ancak anne karnında en zor tanınan kusurlar da kalple ilgili olanlarıdır. Bunun için fetal eko yapan bu konuda kendini ayrıca geliştirmiş perinatologlar vardır. Onların başarısıda % 50 yi geçmemektedir.

Nöral tüp defektleri omurga, beyin ve bunları çevreleyen yapıların kusurudur.1000 doğumda 1 rastlanırlar. Bir çoğu yaşamla bağdaşmayan çok ağır kusurlardır. anne karnında tanınma oranları yüksektir. Çoğunun tanısı bebek doğmadan konabilir.

Dudak damak yarıklarıda sıktır. ve ultrasonografi ile genellikle tanınabilirler. Ancak küçük defektler atlanabilir. Doğumdan önce fark edilemeyebilir.

Diğer anomalilere daha seyrek rastlanır, ancak bazıları kolayca bazıları ise çok zor tanınırlar. Bu durum halen araştırmalara konu olan ve gelişimini tamamlamamış bir konudur. İlerlemeler her geçen gün devam etmektedir.

Gebelikte rutin takipler ve gerekli incelemeler mutlaka yapılamlı en azından tanınabilecek sorunlar önceden tespit edilmeye çalışılmalıdır.

Yorum Yapin